Technologie druku i produkcji

Metki drukowane - Technika Termotransferu - wszywki, metki, etykiety, również w małych ilościach,  kody kreskowe

Druk termotransferowy (czasami także nazywana termodrukiem) polega na uzyskianiu grafiki na podłożu z nylonu,  satyny lub na etykiecie  papierowej poprzez podgrzewanie  pigmentu  zawartego w taśmie barwiącej i przeniesienu go tym samym na podłoże. Druk tego typu cechuję się dużą trwałością, dokładnością i jakością druku. Jest tanim i  najszybszym do wykonania drukiem. Technologia cyfrowa pozwala na szybkie przygotowanie takiego druku i na wykonanie dowolnej, nawet bardzo krótkiej serii. Technika cyfrowa pozwala na jednoczesne generowanie i nadruk kodów kreskowych.

Ograniczenia technologi wynikają z dość wąskiej gamy barw dostępnych pigmentów i taśm podkładowych oraz z braku możliwości jednoczesnego druku wszystkich barw składowych CMYK.

Technika najczęśiej stosowana wprzypadku druku niskich nakładów metek, wszywek  i etykiet sampoprzylepnych z niewielkimi wymaganiami kolorystycznymi.

Metki stemplowane - Technika Hotstamping - metki tanie, drukowane za pomocą matrycy

Termodruk. To technika druku podobna do termotransferu, z użyciem folii hot-stampingowej i matryc wypukłych wykonanych z materiału przewodzącego ciepło. Matryca podgrzewana jest do ponad 100 °C. Po zetknięciu matrycy z folią  rozgrzewa się warstwa klejowa folii, klej aktywizuje się w miejscach odpowiadających rysunkowi na matrycy i wraz z odpowiednim fragmentem warstw folii zostaje przenisieiona na drukowaną powierzchnię.

Technika ta stosowana jest zwykle do nadruku podłoży poliestrowych. dobrze nadaje się do znakowania, i zabezpieczania druku (zwłaszcza folie holograficzne).

Wadą techniki jest konieczność wcześniejszego przygotowania matryc (związany z tym koszt), co nie sprzyja bardzo małym nakładom i potrzebie uzyskania efetu zmiennej treści.

Do tej techniki stosuję sie inne folie niż do techniki termotransferu, z bogatszą ofertą pigmentów. Zauważyć jednak nalezy, że druk każdego z kolorów wymaga osobnej matrycy i nie zawsze jest możliwe zamontowanie zbyt wielu matryc w maszynie drukującej.

Metki żakardowe - Technika żakardowa - metki i wszywki tkane

Technika tkacka. Wszywki są tkane na satynie, tafcie lub warstwowo.

Zaletą tafty jest jest niska cena oraz duży wybór kolorów przędz używanych do tworzenia.

Zaletą satyny jest połyskliwość tła, gładkość powierzchni i wyższa gęstość tkania.

Technika warstwowa - produkcja odbywa się przy użyciu bardzo cienkiej przędzy o najwyższej gęstości tkania. Technika ta pozwala na precyzyjne odwzorowywanie logo i dowolnego rysunku.

W technice żakardowej zwykle opłacalność produkcji określa minimalny nakład rzędu 2000-5000 szt, zależnie od szerkości wszywki.

Metki sublimacyjne - Druk sublimacyjny - metki i wszywki kolorowe

Druk sublimacyjny jest sposobem na uzyskanie bardzo trwałego, w pełni kolorowego nadruku.
W tej metodzie barwnik w procesie sublimacji przechodzi ze stanu stałego w gazowy, a następnie pary barwnika dyfundują do wnętrza materiału barwionego i trwale się z nim wiążą. Metodą sublimacyjną można również wykonać nadruk na tkaninach z włókien poliestrowych.

Pozwala uzyskać nadruk najlepszej jakości. Umożliwia wykonanie nadruków wielokolorowych. Możliwe jest drukowanie bogatej grafiki z przejściami tonalnymi.

Nadruki odbywają się metodą cyfrową na tkaninach z włókien sztucznych - poliestrach, bistorach, lykrze. Stosując specjalne techniki można zastosować technike sublimacji również na bawełnie i innych podkładach bawełnopodobnych.

Druk offsetowy

Technika standardowego druku na maszynie drukarskiej. Stosowana  do druku metek i przywieszek papierowych. Zwykle opłacalna przy większych nakładach.

Druk sitodrukowy

Technika sitodruku polega na przeciskaniu farby drukarskiej przez jedwabne sito, które jest rozpięte i odpowiednio naciągnięte na aluminiowej ramie. Farba przechodzi tylko przez niektóre wcześniej zdefiniowane miejsca sita dzięki czemu powstaje obraz. Metoda stosowana głównie na tekstyliach.

Wadą metody jest konieczność przygotowania sita.

Umożliwia wykonanie nadruków wielokolorowych jednak zwykle mało opłacalna w produkcji duzych nakładów wszywek.

Druk cyfrowy

Technologia stosowana  do druku metek, wizytówek i przywieszek papierowych. Droższa jednostkowo od druku offsetowego ale bardzo opłacalna przy mniejszych nakładach.

Copyright © 2024 WSZYWKA.PL